Fairchild Semiconductor H11C6300
H11C6300 picture photo
Mfg. Part Number
H11C6300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Datasheet Download
H11C6300.pdf
Availability of H11C6300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H11C6300 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11C6300
Internal Part NumberEIS-H11C6300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeSCR
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Voltage - Off State400V
Static dV/dt (Min)500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)30mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)-
Turn On Time-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
ApprovalsUR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11C6300
Related LinksH11C, H11C6300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11C6300 Details Description
Related parts for H11C6300
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES MO 1W 300 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 35V 2A E-LINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf