Vicor Corporation V48A24H500B
V48A24H500B picture photo
Mfg. Part Number
V48A24H500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24H500B.pdf
Availability of V48A24H500B
QUANTITY
V48A24H500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24H500B
Internal Part NumberEIS-V48A24H500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24H500B
Related LinksV48A2, V48A24H500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24H500B Details Description
Related parts for V48A24H500B
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf