KEMET C0402C473K8RACAUTO
C0402C473K8RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0402C473K8RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C473K8RACAUTO.pdf
Availability of C0402C473K8RACAUTO
QUANTITY
C0402C473K8RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C473K8RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0402C473K8RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C473K8RACAUTO
Related LinksC0402C473, C0402C473K8RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0402C473K8RACAUTO Details Description
Related parts for C0402C473K8RACAUTO
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W MONO 8LLP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 50A datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 40POS datasheet.pdf