Fairchild Semiconductor H11F1300
H11F1300 picture photo
Mfg. Part Number
H11F1300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-DIP
Datasheet Download
H11F1300.pdf
Availability of H11F1300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H11F1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11F1300
Internal Part NumberEIS-H11F1300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)-
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)25µs, 25µs (Max)
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeMOSFET
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11F1300
Related LinksH11F, H11F1300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11F1300 Details Description
Related parts for H11F1300
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC BRIDGE 3PH 1000V 130A MTK datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM SMCJ datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 30QFN datasheet.pdf
PED PMI FLEXVOLT 22MM YW WIRE LD datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 250 uA, Rail-to-Rail Output, Dual 16-Bit nanoDAC IC datasheet.pdf