ASSMANN WSW Components H3AAH-4006G
H3AAH-4006G picture photo
Mfg. Part Number
H3AAH-4006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HSC40H/AE40G/HSC40H
Datasheet Download
H3AAH-4006G.pdf
Availability of H3AAH-4006G
QUANTITY
H3AAH-4006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3AAH-4006G
Internal Part NumberEIS-H3AAH-4006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3AAH-4006G
Related LinksH3AAH, H3AAH-4006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3AAH-4006G Details Description
Related parts for H3AAH-4006G
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 20V 6.3A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
5W 115V-230V 0.1 RPM datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 880MA 230 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
23 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
68UF 450V 25.4X53.98 85C AXI datasheet.pdf