Omron Automation & Safety H3CR-A AC24-48/DC12-48
H3CR-A AC24-48/DC12-48 picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-A AC24-48/DC12-48
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER ANALOG 24VDC/AC
Datasheet Download
H3CR-A AC24-48/DC12-48.pdf
Availability of H3CR-A AC24-48/DC12-48
QUANTITY
H3CR-A AC24-48/DC12-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-A AC24-48/DC12-48
Internal Part NumberEIS-H3CR-A AC24-48/DC12-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CR Voltage Ranges Mar/2014
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-A
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 300 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate Method-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-A AC24-48/DC12-48
Related LinksH3CR-A AC24, H3CR-A AC24-48/DC12-48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-A AC24-48/DC12-48 Details Description
Related parts for H3CR-A AC24-48/DC12-48
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
SWITCH 2POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf