ASSMANN WSW Components H3DDS-1606M
H3DDS-1606M picture photo
Mfg. Part Number
H3DDS-1606M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKR16S/AE16M/HKR16S
Datasheet Download
H3DDS-1606M.pdf
Availability of H3DDS-1606M
QUANTITY
H3DDS-1606M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3DDS-1606M
Internal Part NumberEIS-H3DDS-1606M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3DDS-1606M
Related LinksH3DDS, H3DDS-1606M Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3DDS-1606M Details Description
Related parts for H3DDS-1606M
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
SOFTWARE CCS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 16 ASY GREEN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FLAT GASKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf