Omron Automation & Safety H3M-DC24-B
H3M-DC24-B picture photo
Mfg. Part Number
H3M-DC24-B
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD
Datasheet Download
H3M-DC24-B.pdf
Availability of H3M-DC24-B
QUANTITY
H3M-DC24-B Order Process
Ship out your order
Specifications of H3M-DC24-B
Internal Part NumberEIS-H3M-DC24-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3M
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.1 Sec ~ 10 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply24VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3M-DC24-B
Related LinksH3M-D, H3M-DC24-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3M-DC24-B Details Description
Related parts for H3M-DC24-B
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
PANEL INNER 28X18" WHITE datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD DALI CLICK MIKROBUS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf