FFF H422505A00J0G
H422505A00J0G picture photo
Mfg. Part Number
H422505A00J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
H422505A00J0G-508 TB SPR PLU HOO
Datasheet Download
H422505A00J0G.pdf
Availability of H422505A00J0G
QUANTITY
H422505A00J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H422505A00J0G
Internal Part NumberEIS-H422505A00J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH4
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Positions Per Level22
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H422505A00J0G
Related LinksH42250, H422505A00J0G Datasheet, FFF Distributor
H422505A00J0G Details Description
Related parts for H422505A00J0G
HOOK-UP SOLID 24AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC POWER SW USB DUAL PORT 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 30A 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED 460NM BLUE 48-130V BA15D datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
68UF 60V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf