FFF H518105200J0G
H518105200J0G picture photo
Mfg. Part Number
H518105200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPRING PLUG F/NUT
Datasheet Download
H518105200J0G.pdf
Availability of H518105200J0G
QUANTITY
H518105200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H518105200J0G
Internal Part NumberEIS-H518105200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H518105200J0G
Related LinksH51810, H518105200J0G Datasheet, FFF Distributor
H518105200J0G Details Description
Related parts for H518105200J0G
KIT BASIC EVAL 900MHZ SC SERIES datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.4V SC-82AB datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf