FFF H705008300J0G
H705008300J0G picture photo
Mfg. Part Number
H705008300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP
Datasheet Download
H705008300J0G.pdf
Availability of H705008300J0G
QUANTITY
H705008300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H705008300J0G
Internal Part NumberEIS-H705008300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH7
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal and Vertical with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H705008300J0G
Related LinksH70500, H705008300J0G Datasheet, FFF Distributor
H705008300J0G Details Description
Related parts for H705008300J0G
IC QUAD DIFF COMP 14 -SOIC datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTRLR 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf