| Internal Part Number | EIS-H706108300J0G | |
| Standard Package | 2,040 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | H7 | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 6 | |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal and Vertical with Board | |
| Current | 8A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 16-20 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole, Kinked Pin | |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | |
| Features | - | |
| Color | Gray | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless | |
| Screw Material - Plating | - | |
| Torque - Screw | - | |
| Screw Thread | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | H706108300J0G | |
| Related Links | H70610, H706108300J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 2-794668-2 | CONN HEADER 22POS VERT TIN 4.2MM | datasheet.pdf | |