FFF H916505000J0G
H916505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H916505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CL 2WIRES 60D
Datasheet Download
H916505000J0G.pdf
Availability of H916505000J0G
QUANTITY
H916505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H916505000J0G
Internal Part NumberEIS-H916505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH9
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation60° (120°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H916505000J0G
Related LinksH91650, H916505000J0G Datasheet, FFF Distributor
H916505000J0G Details Description
Related parts for H916505000J0G
IC CLK BUFFER 1:4 3.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 48 SILVER datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B 44PLCC datasheet.pdf
SW SAFETY DOOR 3NC VERT 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
75 TO 50 OHM ADAPTER datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf