| Internal Part Number | EIS-HA10515000J0G | |
| Standard Package | 2,240 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | HA | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 10 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 2A | |
| Voltage | 150V | |
| Wire Gauge | 20-26 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | |
| Features | Lever Actuated | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |