Hirose Electric Co Ltd HA16RA-4P(77)
HA16RA-4P(77) picture photo
Mfg. Part Number
HA16RA-4P(77)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
HA16RA-4P(77).pdf
Availability of HA16RA-4P(77)
QUANTITY
HA16RA-4P(77) Order Process
Ship out your order
Specifications of HA16RA-4P(77)
Internal Part NumberEIS-HA16RA-4P(77)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HA16RA-4P(77)
Related LinksHA16RA, HA16RA-4P(77) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HA16RA-4P(77) Details Description
Related parts for HA16RA-4P(77)
JUMPER-H1505TR/A2015L/X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
10+10 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
COMBO 11W1 M PCB STR 50O TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.3W DO41 datasheet.pdf