Vishay/BCcomponents HAZ102KBABLAKR
HAZ102KBABLAKR picture photo
Mfg. Part Number
HAZ102KBABLAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL
Datasheet Download
HAZ102KBABLAKR.pdf
Availability of HAZ102KBABLAKR
QUANTITY
HAZ102KBABLAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HAZ102KBABLAKR
Internal Part NumberEIS-HAZ102KBABLAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationEliminate Pb in Ceramic Capacitors 26/Feb/2015
Standard Package2,200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHAZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HAZ102KBABLAKR
Related LinksHAZ102K, HAZ102KBABLAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HAZ102KBABLAKR Details Description
Related parts for HAZ102KBABLAKR
JUMPER-H9991TR/1853 YL/X 2" datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 9CH 28VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf