Vishay/Dale RLR05C2053FSB14
RLR05C2053FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2053FSB14
Brief Description
RES 205K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2053FSB14.pdf
Availability of RLR05C2053FSB14
QUANTITY
RLR05C2053FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2053FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2053FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2053FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2053FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2053FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2053FSB14
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN 64POS FML IDC WITHOUT SR datasheet.pdf