FFF HB04018100J0G
HB04018100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HB04018100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA 2WIRES
Datasheet Download
HB04018100J0G.pdf
Availability of HB04018100J0G
QUANTITY
HB04018100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HB04018100J0G
Internal Part NumberEIS-HB04018100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHB
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HB04018100J0G
Related LinksHB0401, HB04018100J0G Datasheet, FFF Distributor
HB04018100J0G Details Description
Related parts for HB04018100J0G
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 240HQFP datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADR .079" 14POS VERT TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf