Eaton (formerly Cooper Bussmann) HB1840-2R5606-R
HB1840-2R5606-R picture photo
Mfg. Part Number
HB1840-2R5606-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 60F -10% +30% 2.5V T/H
Datasheet Download
HB1840-2R5606-R.pdf
Availability of HB1840-2R5606-R
QUANTITY
HB1840-2R5606-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HB1840-2R5606-R
Internal Part NumberEIS-HB1840-2R5606-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HB
PackagingBulk
Capacitance60F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HB1840-2R5606-R
Related LinksHB1840-, HB1840-2R5606-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HB1840-2R5606-R Details Description
Related parts for HB1840-2R5606-R
MOUNTING BUTTON 0.512 ACETAL WHT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 5W5 P STR PCB ZINC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 53.7A PPAK SO-8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123FL datasheet.pdf