Sullins Connector Solutions HBC13DRYN
HBC13DRYN picture photo
Mfg. Part Number
HBC13DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC13DRYN.pdf
Availability of HBC13DRYN
QUANTITY
HBC13DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC13DRYN
Internal Part NumberEIS-HBC13DRYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC13DRYN
Related LinksHBC1, HBC13DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC13DRYN Details Description
Related parts for HBC13DRYN
CONN HEADER 8POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 400 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf