Sullins Connector Solutions HBC30HEYI
HBC30HEYI picture photo
Mfg. Part Number
HBC30HEYI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC30HEYI.pdf
Availability of HBC30HEYI
QUANTITY
HBC30HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC30HEYI
Internal Part NumberEIS-HBC30HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC30HEYI
Related LinksHBC3, HBC30HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC30HEYI Details Description
Related parts for HBC30HEYI
FIXED IND 4.7UH 4.3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W SMBJ datasheet.pdf
D4SL-N3NFG-D datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf