Sullins Connector Solutions HBC36DETH
HBC36DETH picture photo
Mfg. Part Number
HBC36DETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P
Datasheet Download
HBC36DETH.pdf
Availability of HBC36DETH
QUANTITY
HBC36DETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC36DETH
Internal Part NumberEIS-HBC36DETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC36DETH
Related LinksHBC3, HBC36DETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC36DETH Details Description
Related parts for HBC36DETH
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf