Sullins Connector Solutions HBC40DRAI
HBC40DRAI picture photo
Mfg. Part Number
HBC40DRAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HBC40DRAI.pdf
Availability of HBC40DRAI
QUANTITY
HBC40DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC40DRAI
Internal Part NumberEIS-HBC40DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC40DRAI
Related LinksHBC4, HBC40DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC40DRAI Details Description
Related parts for HBC40DRAI
IC REG LDO 6.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf