| Internal Part Number | EIS-HBD060ZGE-A1V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | HBD | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 34V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 3.3V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 12A, 15A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 60W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 10-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 79% | |
| Power (Watts) - Max | 60W | |