Vishay/BCcomponents HBX223SBBCRUKR
HBX223SBBCRUKR picture photo
Mfg. Part Number
HBX223SBBCRUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBX223SBBCRUKR.pdf
Availability of HBX223SBBCRUKR
QUANTITY
HBX223SBBCRUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBX223SBBCRUKR
Internal Part NumberEIS-HBX223SBBCRUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBX223SBBCRUKR
Related LinksHBX223S, HBX223SBBCRUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBX223SBBCRUKR Details Description
Related parts for HBX223SBBCRUKR
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IDC 20AWG .156 datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 28A TO-220ML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf