Vishay/BCcomponents HBZ102KBBBRBKR
HBZ102KBBBRBKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ102KBBBRBKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ102KBBBRBKR.pdf
Availability of HBZ102KBBBRBKR
QUANTITY
HBZ102KBBBRBKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ102KBBBRBKR
Internal Part NumberEIS-HBZ102KBBBRBKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ102KBBBRBKR
Related LinksHBZ102K, HBZ102KBBBRBKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ102KBBBRBKR Details Description
Related parts for HBZ102KBBBRBKR
LED BLUE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DMM CLAMP-ON W/THD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR THE LM20323 datasheet.pdf
RES SMD 448 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 250M 64-QFN datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf