Citizen Finedevice HC-49/U-S22118400ABJB
HC-49/U-S22118400ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S22118400ABJB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S22118400ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S22118400ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S22118400ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S22118400ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S22118400ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency22.1184MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S22118400ABJB
Related LinksHC-49/U-S2, HC-49/U-S22118400ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S22118400ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S22118400ABJB
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.27"L X 4.33"W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
04P MTA156 HDR ASSY STR 30AU datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf