Citizen Finedevice HC-49/U-S3686400ABJB
HC-49/U-S3686400ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S3686400ABJB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S3686400ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S3686400ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S3686400ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S3686400ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S3686400ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S3686400ABJB
Related LinksHC-49/U-S3, HC-49/U-S3686400ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S3686400ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S3686400ABJB
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 4.95MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 75KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf