Citizen Finedevice HC-49/U-S40000000ABJB
HC-49/U-S40000000ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S40000000ABJB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S40000000ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S40000000ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S40000000ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S40000000ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S40000000ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S40000000ABJB
Related LinksHC-49/U-S4, HC-49/U-S40000000ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S40000000ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S40000000ABJB
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL DIE 1=2PCS datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf