Panasonic Electric Works HC1-H-AC240V
HC1-H-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-H-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Datasheet Download
HC1-H-AC240V.pdf
Availability of HC1-H-AC240V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1-H-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-H-AC240V
Internal Part NumberEIS-HC1-H-AC240V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-H-AC240V
Related LinksHC1-H-, HC1-H-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-H-AC240V Details Description
Related parts for HC1-H-AC240V
CONN HEADER 12POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
GDT 300V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 7POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf