Panasonic Electric Works HC2-HP-AC24V
HC2-HP-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HP-AC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Datasheet Download
HC2-HP-AC24V.pdf
Availability of HC2-HP-AC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2-HP-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HP-AC24V
Internal Part NumberEIS-HC2-HP-AC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HP-AC24V
Related LinksHC2-HP, HC2-HP-AC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HP-AC24V Details Description
Related parts for HC2-HP-AC24V
CAP CER 1800PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
SNAP IN CLIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
MOD REG BUCK DUAL 20V 3A 25LGA datasheet.pdf