Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC2LP-6R0-R
HC2LP-6R0-R picture photo
Mfg. Part Number
HC2LP-6R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6UH 17A 4.6 MOHM SMD
Datasheet Download
HC2LP-6R0-R.pdf
Availability of HC2LP-6R0-R
QUANTITY
HC2LP-6R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2LP-6R0-R
Internal Part NumberEIS-HC2LP-6R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC2LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6µH
Tolerance±20%
Current Rating17A
Current - Saturation16.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test300kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.755" L x 0.755" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2LP-6R0-R
Related LinksHC2LP, HC2LP-6R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC2LP-6R0-R Details Description
Related parts for HC2LP-6R0-R
BATTERY PACK NIMH 2.4V 550 MAH datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 350MA 1.28 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ACCY V2PRO P/S EU PLUG datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
SCR 1200V 780A A-PUK datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf