Panasonic Electric Works HC3-H-AC12V-F
HC3-H-AC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-H-AC12V-F.pdf
Availability of HC3-H-AC12V-F
QUANTITY
HC3-H-AC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC12V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC12V-F
Related LinksHC3-H-, HC3-H-AC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC12V-F Details Description
Related parts for HC3-H-AC12V-F
CONN PCB 60PIN TIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC LIN FAIL-SAFE 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P BY PLUG LC datasheet.pdf
15UF 40V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf