Panasonic Electric Works HC3-H-AC24V
HC3-H-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-H-AC24V.pdf
Availability of HC3-H-AC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC24V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC24V
Related LinksHC3-H, HC3-H-AC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC24V Details Description
Related parts for HC3-H-AC24V
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A/U 17' UHFM datasheet.pdf
IC CONDITIONER RE-TIMER datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf