Panasonic Electric Works HC3-HL-AC24V-F
HC3-HL-AC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HL-AC24V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-HL-AC24V-F.pdf
Availability of HC3-HL-AC24V-F
QUANTITY
HC3-HL-AC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HL-AC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HL-AC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HL-AC24V-F
Related LinksHC3-HL-, HC3-HL-AC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HL-AC24V-F Details Description
Related parts for HC3-HL-AC24V-F
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-USOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCC29910A-730 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HDM/ULTRA POD/FA SAPR062F140O K datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W UMT3F datasheet.pdf