Panasonic Electric Works HC3-HPL-DC12V-F
HC3-HPL-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-HPL-DC12V-F.pdf
Availability of HC3-HPL-DC12V-F
QUANTITY
HC3-HPL-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-DC12V-F
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HPL-DC12V-F
Related LinksHC3-HPL, HC3-HPL-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HPL-DC12V-F Details Description
Related parts for HC3-HPL-DC12V-F
IC REG LDO 2.6V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 192.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMINI datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 40POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 120/240VAC datasheet.pdf