Panasonic Electric Works HC4E-PL-AC115V
HC4E-PL-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC4E-PL-AC115V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 115V
Datasheet Download
HC4E-PL-AC115V.pdf
Availability of HC4E-PL-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4E-PL-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4E-PL-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC4E-PL-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4E-PL-AC115V
Related LinksHC4E-PL, HC4E-PL-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4E-PL-AC115V Details Description
Related parts for HC4E-PL-AC115V
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M2651-B 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FMAB NEO FILTR 1PH 1ST 3A 250VAC datasheet.pdf