Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC8LP-1R9-R
HC8LP-1R9-R picture photo
Mfg. Part Number
HC8LP-1R9-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.9UH 10.1A 11.5 MOHM
Datasheet Download
HC8LP-1R9-R.pdf
Availability of HC8LP-1R9-R
QUANTITY
HC8LP-1R9-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC8LP-1R9-R
Internal Part NumberEIS-HC8LP-1R9-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC8LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.9µH
Tolerance±20%
Current Rating10.1A
Current - Saturation15.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.409" W (10.90mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC8LP-1R9-R
Related LinksHC8LP, HC8LP-1R9-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC8LP-1R9-R Details Description
Related parts for HC8LP-1R9-R
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 7.5AH datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 24POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING GRAY datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 3C SHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf