Sullins Connector Solutions HCC13DEYN
HCC13DEYN picture photo
Mfg. Part Number
HCC13DEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P
Datasheet Download
HCC13DEYN.pdf
Availability of HCC13DEYN
QUANTITY
HCC13DEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC13DEYN
Internal Part NumberEIS-HCC13DEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC13DEYN
Related LinksHCC1, HCC13DEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC13DEYN Details Description
Related parts for HCC13DEYN
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.3 OHM 0606 datasheet.pdf
CASE PLSTC BLK 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SOLDER 125V datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TEN60 VERT RECPT ASSY 2P/W GUIDE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 50V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf