Sullins Connector Solutions HCC20DRTS-S734
HCC20DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HCC20DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC20DRTS-S734.pdf
Availability of HCC20DRTS-S734
QUANTITY
HCC20DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC20DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-HCC20DRTS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC20DRTS-S734
Related LinksHCC20DR, HCC20DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC20DRTS-S734 Details Description
Related parts for HCC20DRTS-S734
CONN SPRING CONT 13 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 30K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TAPE PACKAGING TAN 48MMX50M datasheet.pdf
TL SEATING ACTION 10 POS AL datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf