Sullins Connector Solutions HCC31DRYN-S13
HCC31DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCC31DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HCC31DRYN-S13.pdf
Availability of HCC31DRYN-S13
QUANTITY
HCC31DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC31DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-HCC31DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC31DRYN-S13
Related LinksHCC31D, HCC31DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC31DRYN-S13 Details Description
Related parts for HCC31DRYN-S13
EVAL MOD FOR TPS5461X datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf