Vishay/BCcomponents MKP1839182631
MKP1839182631 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839182631
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839182631.pdf
Availability of MKP1839182631
QUANTITY
MKP1839182631 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839182631
Internal Part NumberEIS-MKP1839182631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839182631
Related LinksMKP183, MKP1839182631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839182631 Details Description
Related parts for MKP1839182631
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf