Sullins Connector Solutions HCC36DRYS
HCC36DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HCC36DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC36DRYS.pdf
Availability of HCC36DRYS
QUANTITY
HCC36DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC36DRYS
Internal Part NumberEIS-HCC36DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC36DRYS
Related LinksHCC3, HCC36DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC36DRYS Details Description
Related parts for HCC36DRYS
CONN RECEPT 11POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf