Sullins Connector Solutions HCC40HETH
HCC40HETH picture photo
Mfg. Part Number
HCC40HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC40HETH.pdf
Availability of HCC40HETH
QUANTITY
HCC40HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC40HETH
Internal Part NumberEIS-HCC40HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC40HETH
Related LinksHCC4, HCC40HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC40HETH Details Description
Related parts for HCC40HETH
RELAY SSR 25A 240VAC AC OUT PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 25A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SV 7.62HP/5/90MSF4 SC/08R BK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf