Sullins Connector Solutions HCC50DRTS-S734
HCC50DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HCC50DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC50DRTS-S734.pdf
Availability of HCC50DRTS-S734
QUANTITY
HCC50DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC50DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-HCC50DRTS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC50DRTS-S734
Related LinksHCC50DR, HCC50DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC50DRTS-S734 Details Description
Related parts for HCC50DRTS-S734
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONN SMP PLUG STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf