Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0503-3R3-R
HCM0503-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0503-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.0A SMT
Datasheet Download
HCM0503-3R3-R.pdf
Availability of HCM0503-3R3-R
QUANTITY
HCM0503-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0503-3R3-R
Internal Part NumberEIS-HCM0503-3R3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0503
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0503-3R3-R
Related LinksHCM050, HCM0503-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0503-3R3-R Details Description
Related parts for HCM0503-3R3-R
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HOLSTER INFRARED THERMOMETER datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
HDI LRM SHELL ASY, 'A' SIDE datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
MOD SBD BRIDGE 1200V 45A SOT227 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf