Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-3R3-R
HCM0703-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-3R3-R.pdf
Availability of HCM0703-3R3-R
QUANTITY
HCM0703-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-3R3-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-3R3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation13.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-3R3-R
Related LinksHCM070, HCM0703-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-3R3-R Details Description
Related parts for HCM0703-3R3-R
TERM BLOCK PCB 3POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
PNEUM LOGIC OR ELEMENT BASE MNT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPDT 16DSOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf