Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-8R2-R
HCM0703-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-8R2-R
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-8R2-R.pdf
Availability of HCM0703-8R2-R
QUANTITY
HCM0703-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-8R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-8R2-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)68 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-8R2-R
Related LinksHCM070, HCM0703-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-8R2-R Details Description
Related parts for HCM0703-8R2-R
IC OTP 1KBIT 6TSOC datasheet.pdf
FERRULE 4.0MM 17 ORG 1 = 250PCS datasheet.pdf
CONN HEADR 17POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM PNP NO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 32A DPAK datasheet.pdf
IC CAPSENCE 16K FLASH 16QFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V SOT227 datasheet.pdf