Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1707-150-R
HCM1707-150-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1707-150-R
Brief Description
INDUCTOR 13.0A 15.0UH SMT
Datasheet Download
HCM1707-150-R.pdf
Availability of HCM1707-150-R
QUANTITY
HCM1707-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1707-150-R
Internal Part NumberEIS-HCM1707-150-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1707-150-R
Related LinksHCM170, HCM1707-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1707-150-R Details Description
Related parts for HCM1707-150-R
IC 6MHZ Z80 CMOS PIO 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
DEV TOOL BASE PART SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.2A 57.8 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf