Sullins Connector Solutions HCM24DRXI
HCM24DRXI picture photo
Mfg. Part Number
HCM24DRXI
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM24DRXI.pdf
Availability of HCM24DRXI
QUANTITY
HCM24DRXI Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM24DRXI
Internal Part NumberEIS-HCM24DRXI
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM24DRXI
Related LinksHCM2, HCM24DRXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM24DRXI Details Description
Related parts for HCM24DRXI
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 L.835 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf